Këshilla

​Një pije e fuqishme për imunitetin, por edhe për humbjen e peshës – largon gjithçka të dëmshme nga trupi!

Një lëng i fuqishëm për të përmirësuar imunitetin, i cili mund t’ju ndihmojë të mbani shëndetin në këto kohë sfiduese. Heq gjithçka që dëmton trupin!

Përbërësit:

– 4 karota të mesme;

– 2.5 cm rrënjë xhenxhefili;

– 2 limona (të qëruar);

– 2 thelpinj hudhër;

– 1 lugë gjelle uthull molle.

Përgatitja:

Vendosni përbërësit në një shtrydhëse frutash e perimesh. Pini lëngun që merrni për dy ditë. Pihet tri herë në ditë. Ruajeni pjesën tjetër në frigorifer. Nuk duhet të qëndrojë më gjatë se 36 ditë.

Ky lëng me sukses humbet peshë, ul presionin e gjakut dhe forcon imunitetin.

Karotat forcojnë muret e enëve të gjakut dhe muskujt e zemrës, zvogëlojnë nivelin e kolesterolit të keq dhe parandalojnë goditjen në tru, arterosklerozën, venat me variçe

Xhenxhefili është antiinflamatori më i fortë. Rrënja mund të lehtësojë dhimbjen e muskujve dhe të përmirësojë tretjen. Xhenxhefili ul presionin e gjakut, ushqen trurin me oksigjen, është i pasur me vitamina B, si dhe acid askorbik. Përshpejton qarkullimin e gjakut, përmirëson metabolizmin.

Limoni është një burim i vitaminës C, përmirëson imunitetin, luan një rol kryesor në formimin e kolagjenit.

Hudhra është një përbërës kryesor në këtë lëng të fuqishëm. Është një antibiotik natyral dhe përdoret për të trajtuar infeksionet. Ul presionin e gjakut dhe është gjithashtu i njohur për të luftuar kancerin.

Uthulla e mollës është një eliksir magjik i pasur me minerale dhe enzima si dhe vitamina. Ndihmon në tretjen e përmirësuar, lufton urthin, rregullon nivelet e sheqerit në gjak.