Lideri opozitar

​Navalny për Putinin: Perandori është lakuriq

Lideri rus i opozitës Alexei Navalny tha sot se presidenti Vladimir Putin është “perandori lakuriq, hajdut” që tradhtoi Rusinë.

Opozitari kryesor akuzoi Putinin se dëshironte të sundonte Rusinë përgjithmonë dhe t’i kthente qytetarët në skllevër

Navalny dukej sfidues në videon nga burgu, e cila u transmetua në sallën e gjyqit përmes një video-lidhjeje. Ishte paraqitja e tij e parë publike që nga përfundimi i një greve urie të dielën e kaluar.

Ai e humbi apelin e tij për një gjobë për shpifjen e veteranëve të Luftës së Dytë Botërore në seancën e sotme.

Navalny po përballet me akuza të reja penale dhe bashkëpunëtorët e tij janë detyruar të shpërndajnë rrjetin e zyrave rajonale të fushatës së tij, të cilën autoritetet po përpiqen ta ndalojnë si “ekstremiste”.

Navalny, me një kokë të rruar, tha që ata e çuan në banjë për ta bërë atë të dukej “i mirë” për t’u marrë në pyetje. Kur zbërtheu uniformën e burgut, bluza e tij mezi e fshehu bustin kockor.

“Shikova në pasqyrë. Unë jam vetëm një skelet i mërzitur”, tha ai, duke shtuar se tani peshonte 72 kile, sikur ishte në “klasën e shtatë”. Në janar, kur u kthye në Rusi, ai peshonte 94 kilogramë, tha avokati i tij.

Në fjalimin e sotëm, Navalny (44) akuzoi qeverinë për “kthimin e rusëve në skllevër”.

“Unë dua t’i them gjykatës së dashur që perandori juaj është lakuriq”, tha ai duke iu referuar Putinit, duke aluduar në historinë e Hans Christian Andersen “Rrobat e reja të perandorit”.

“Miliona njerëz tashmë po thërrasin këtë, sepse është e qartë … Kurora e tij po varet dhe po bie.”

Duke përsëritur akuzat për korrupsion që Kremlini i mohon, Navalny tha: “Perandori juaj lakuriq, hajdut dëshiron të qeverisë deri në fund … 10 vjet të tjera do të vijnë, një dekadë tjetër e vjedhur”.

Nëse Fondacioni i tij Antikorrupsion dhe rrjeti rajonal i zyrave të tij shpallen ekstremistë, autoritetet mund të dërgojnë aktivistë në burg dhe të ngrijnë llogaritë bankare. Gjykata që po konsideron se të enjten njoftoi se do të mbajë seancën e ardhshme më 17 maj.

Bashkëpunëtori i Navalny, Leonid Volkov tha të enjten se do të ishte e pamundur të mirëmbahej rrjeti i stafeve në formën e tyre aktuale dhe se shumë do të përpiqeshin të punonin si organe të pavarura rajonale me udhëheqësit e tyre.

Irina Fatyanova, e cila drejtoi ekipin e Navalny në Shën Petersburg deri të hënën, ndërpreu të gjitha lidhjet me organizatën.

“Situata është e frikshme, por çfarë do të ndodhë nëse të gjithë frikësohemi? Unë nuk dua të turpërohem kur shoh brezin e ardhshëm në sy,” tha ajo për BBC.

Navalny po vuan një dënim me dy vjet e gjysmë burg për shkelje të një dënimi me kusht në lidhje me një dënim për përvetësim të vitit 2014, i cili sipas tij është i motivuar politikisht. Ai u arrestua në janar pak pasi u kthye nga Gjermania, ku po trajtohej për helmim fillestar, për të cilin akuzoi Putin.

Autoritetet ruse hodhën ngjyrë dje mbi një pikturë të madhe murale me imazhin e Navalny në Shën Petersburg. Media ruse raportoi se policia po hetonte dhe se ata që e pikturuan atë mund të merrnin një dënim me tre vjet burg për vandalizëm.