Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

Në një intervistë për Sky News, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë britanike, gjenerali Nick Carter, paralajmëroi për rreziqet globale për shkak të pandemisë së virusit koronar.

Carter theksoi se kriza ekonomike në të kaluarën kishte çuar në kriza sigurie dhe shprehu shqetësimin se një zhvillim i tillë mund të përsëritet për shkak të dëmit që pandemia i shkaktoi ekonomisë botërore.

Ai tha se duke marrë parasysh konfliktet rajonale, ekziston një rrezik real i një situate kur ‘vlerësimi i gabuar’ i dikujt mund të çojë në pasoja të mëdha.

I pyetur nga Sky News nëse donte të thoshte se bëhet fjalë për një luftë të re botërore, Carter u shpreh: “Thjesht po them që ekziston një rrezik dhe duhet ta marrim parasysh”.

Shpërndaje

Baku

Azerbajxhani tregon forcën, paradë ushtarake për të festuar fitoren në Karabak

Volkswagen Golf

Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

Firehawks

Video e rrallë e aksionit të helikopterit të ‘operacioneve speciale’ të marinës së SHBA

Bahamas

Pamje që shihen një herë në jetë/ Peshkaqeni sulmon breshkën, peshkatarët…

Bursa

Ja si grabitet filiali i postës në Turqi

MadMan’s Choice

Grupi muzikor suedez sjellin versionin rock të këngës “Xhamadani vija-vija”

Ellie

“Mogli” i filmave në jetën reale, fëmija jeton me kafshët e egra, s’mund të flasë e ha bar

Gage Gillean

Ylli i rrjeteve sociale shkatërron makinën 3.4 milionë dollarë

Australi

Pamjet mahnitëse kur gorilla miqësore e kopshtit zoologjik, ndihmon zogun e plagosur të fluturojë

Gjermani

Gjermanët s’e durojnë izolimin – Situatë “kaotike” në Frankfurt

Houston

“I grahi më mirë kur pij”, fjalët e fundit të shoferit para aksidentit fatal, shihni videon dramatike

“Dreqi e marrtë”

Sinan Vllasaliu publikon këngën e re, dedikim për Ushtrinë e Kosovës

BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Jerevan

Protestuesit sulmojnë qeverinë dhe Kuvendin armen pas marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin

Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

UltraOne

Maska më e sigurt kundër COVID-19, filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni