zemra

​Kini kujdes: Këto pije mund të rrisin shanset e një sulmi në zemër

Pirja e vetme e një pije energjie në disa raste mund të rrisë rrezikun e infarktit brenda 90 minutave, sipas një studimi të kryer në Universitetin e Teksasit në Hjuston.

Shkencëtarët kanë zbuluar se pijet energjike ngushtojnë enët e gjakut, duke e bërë të vështirë qarkullimin dhe kufizimin e rrjedhjes së gjakut në organet vitale, duke përfshirë edhe zemrën, raporton Medical News Today.

Është e njohur gjerësisht se pijet energjetike kanë një ndikim të keq në stomak, sistemin nervor dhe mund të shkaktojnë probleme me zemrën nëse ato konsumohen në sasi të mëdha, por tani lista e efekteve anësore është shtuar në rritjen e rrezikut të sindromës metabolike, transmeton KosovaPress.

Qëllimi i studimit ishte kontrollimi i funksionit të endotelit, një shtresë e indeve në brendësi të enëve të gjakut, pasi gjetjet e studimeve të mëparshme nga Qendra shkencore Sidars-Sainay në spitalin homonim të Los Anxhelosit tregojnë se disfunksioni endotelial është treguar të jetë i rëndësishëm i rritjes së rrezikut të sulmit në zemër në këto raste, arteriet nuk mund të përhapen plotësisht.

Ekspertët e Hjustonit kontrolluan funksionin e endotelit të secilit të anketuar para pirjes së pijeve të energjisë, dhe 90 minuta pas kësaj. Rezulton se pas një ore e gjysmë të pijes së këtyre pijeve, diametri i enëve të gjakut u përgjysmua. Shkencëtarët e kanë shoqëruar këtë efekt të dëmshëm me përbërës të pijes së energjisë, kryesisht kafeinë, taurinë dhe sheqerin.

Pijet energjetike mund të përmbajnë mesatarisht 37 gramë sheqer (9 lugë), si dhe 80 miligramë të kafeinës, të cilat mund të shkaktojnë rritjen e sekrecioneve të adrenalines, gjë që rezulton në një rrjedhje të presionit të gjakut.

Sipas statistikave, në Amerikë, një e treta e të rinjve nën moshën 17 vjeç pinë rregullisht pije energjetike dhe një studim i vitit 2017 tregoi se tre kanaçe (960 mililitra) mund të shkaktojnë marramendje dhe aritmi në 50% të të rinjve në adoleshencë.