Gazzetta dello Sport

​Italianët të habitur: Cristiano s’ka pse të vetizolohet, dhe ne duhet ta bëjmë

Gazzetta dello Sport shkruan se futbollisti i Juventusit, Cristiano Ronaldo do t’i kalojë Krishtlindjet në Dubai.

Sidoqoftë, ai nuk do të izolohet si qytetarët e tjerë italianë. Ata që kthehen në Itali nga 21 dhjetori i nënshtrohen vetizolimit të detyrueshëm dhe futbollistët nuk janë në mesin e tyre. Ronaldo nuk do të paraqitet në seancën e parë stërvitore pas pushimit të Krishtlindjes.

Gazeta italiane shkruan se të paktën tre lojtarë të tjerë të Juventusit do të kalojnë pushimet jashtë Italisë. Pas kthimit në klub, ata do të jenë në gjendje të stërviten normalisht dhe të vijnë në kontakt me pjesën tjetër të ekipit. Sigurisht, ekipi duhet të stërvitet i izoluar me kusht që lojtarët të testohen rregullisht.

Ronaldo do të marrë pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Soccer Awards në Katar më 27 dhjetor, dhe një ditë më vonë ai nuk duhet të paraqitet në trajnimin e planifikuar pas pushimit të Krishtlindjes.

Privilegji i futbollistëve zemëron italianët e zakonshëm për ato që shkruan gazeta italiane. Në fakt, shumë qytetarë nuk do të jenë në gjendje të kalojnë Krishtlindjen me të dashurit e tyre për shkak të kufizimeve të përmendura.

Juventus renditet aktualisht i gjashti në Serie A me 24 pikë ose 10 më pak se Milan në krye të tabelës. Në raundin e fundit, ai u mposht nga Fiorentina në shtëpi me rezultat të lartë 3:0, dhe Ronaldo shkroi në Instagram pas ndeshjes:

“Ne e dimë që duhet të japim edhe më shumë për të luajtur më mirë dhe për të fituar më bindshëm. Ne jemi Juventus dhe nuk mund të pranojmë asgjë, përveç asaj që është perfekte në fushë. Shpresoj që një pushim i shkurtër të na ndihmojë të kthehemi më të fortë. Ka ende shumë për të bërë deri në fund të sezonit dhe ne besojmë se do të vazhdojmë të festojmë me tifozët tanë. Besoni në ne dhe na besoni, dhe së bashku do të arrijmë gjithçka! Ne luajmë deri në fund.”