Shifrat

​Gati gjysmë milioni njerëz në botë me koronavirus, ja sa janë shëruar

Në botë, 21.867 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi i ri, sipas agjencisë së lajmeve AFP, një bilanc i ri i viktimave, duke përmendur të dhënat zyrtare.

Koronavirusi ka infektuar zyrtarisht 481,230 njerëz në 182 vende dhe territore që nga shpërthimi i epidemisë së dhjetorit në Kinë.

Në secilin bilanc të ri, AFP deklaron se numri i regjistruesve nuk pasqyron numrin e vërtetë të pacientëve, pasi që shumë vende testojnë vetëm për njerëzit që kanë nevojë për kujdes spitalor.

Nga numri i infektuar në të gjithë botën, 106.200 janë shëruar, transmeton KosovaPress.

Italia, e cila pati rastin e parë fatal me koronavirus në fund të shkurtit, u prek më shumë, me 7.503 raste fatel.

Pas Italisë, më të prekurit janë Spanja (4,089 vdekje dhe 56188 të infektuar), Kina (3,281 vdekje dhe 81.221 infektuar), Irani (2.234 vdekje dhe 29.406 të infektuar) dhe Franca (1,331 vdek je dhe 25.233 të infektuar).

Në Evropë, 14.640 njerëz vdiqën dhe 258.068 u infektuan, 3.636 vdiqën në Azi dhe 100.937 u infektuan, pati 2,281 vdekje në Lindjen e Mesme dhe 35,324 të infektuar, 1.082 vdekje në SHBA dhe Kanada, 72.606 të infektuar në Amerikën Latine dhe Karaibe dhe 8,439 të infektuar, 73 vdekje në Afrikë dhe 2.748 të infektuar dhe 14 vdekje dhe 3.111 të infektuar në Oqeani.

Bilanci u përcaktua në bazë të të dhënave nga autoritetet kompetente të vendeve dhe informacionit nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Ndryshe, sot është konfirmuar edhe rastin i parë në Kosovë, ku një pacient është shëruar nga koronavirusi.