Cristiano Ronaldo

​Flet lojtari më i mirë i shekullit pasi mposhti Messin: Dua të luaj edhe për disa vite

Cristiano Ronaldo mposhti Leo Messin dhe Mohamed Salahin për të fituar çmimin “Lojtari i Shekullit” nga Globe Soccer Awards, ndërsa Hans Flick i Bayern Munchen ka fituar çmimin “Trajneri i Vitit” përpara Gian Piero Gasperinit.

Sulmuesi i Juventusit është votuar lojtari më i mirë i viteve 2000 duke mposhtur yjet e Barcelonës dhe Liverpoolit.

“Të jesh këtu me kampionë të mëdhenj si Robert Lewandoski, Gerard Pique dhe Iker Casillas është e mahnitshme,” tha Ronaldo.

“Iker është një shembull i pabesueshëm për të gjithë, kur ai kishte problemin e tij, ai na bëri të kuptojmë se duhet të vlerësojmë atë që kemi. Unë jam 36 vjeçar, por ende e dua futbollin, jetën time dhe familjen time, ”shtoi ai.

“Ky çmim po më jep motivim, është e mahnitshme të jem pjesë e kësaj ngjarjeje, ky është një nder i madh për mua. Shpresoj që pandemia të mbarojë sezonin e ardhshëm dhe më shumë njerëz do të jenë këtu. Faleminderit për trofeun, jam vërtet i lumtur. Shpresoj të vazhdoj të luaj edhe për disa vjet.”, tha në fund ylli portugez.