Baroni i drogës

​Fitoi mbi 20 miliardë në vit: 10 gjëra që nuk i dini rreth Pablo Escobar

Në këtë datë të vitit 1993, vetëm një ditë pas datëlindjes 44-të, krimineli më i fuqishëm në histori, mbreti kolumbian i kokainës Pablo Escobar, u vra.

Janë të paktë ata që nuk dinë për historinë e Escobar, pasi ajo është treguar në disa raste përmes librave të shumtë, filmave, serialeve… Megjithatë, ka shumë detaje dhe gjëra interesante në lidhje me Escobar, të cilat shumë prej nesh nuk i kanë dëgjuar.

Më poshtë ju sjellim dhjetë gjërat më të mëdha interesante në lidhje me “El Patron”.

1. Fitoi mbi 20 miliardë në vit

Në mesin e viteve 1980, karteli Escobar fitoi 420 milionë dollarë në javë, që do të arrinte rreth 22 miliardë dollarë në vit. Pasuria e Escobar u vlerësua në 30 miliardë dollarë. Sipas revistës Forbes, në 1989 ai ishte në vendin e shtatë në listën e njerëzve më të pasur në botë.

2. Kontrabandoi 15 tonë kokainë në ditë

Ai kontrabandonte rreth 15 tonë kokainë çdo ditë në Shtetet e Bashkuara. Deri në 80% të sasisë totale të kokainës në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve 1980 erdhën nga duart e Escobar. Me fjalë të tjera, kjo do të thoshte që katër në pesë përdorues të kokainës në Shtetet e Bashkuara morën drogën e tij.

3. Përgjegjës për mbi 4,000 vrasje

Kur jeni aq i fuqishëm sa Pablo dhe kur përfshiheni në kontrabandë droge, atëherë është normale që në biznesin tuaj të shfaqen njerëz që do të duan t’ju ‘vrasin’. Për shkak të kësaj, Pablo u përpoq të ishte i pari që gjuajti një plumb, kështu që ai është përgjegjës për mbi 4,000 vrasje.

Escobar ishte përgjegjës për vrasjen e kandidatit presidencial, ministrit të Drejtësisë dhe Avokatit të Shtetit, më shumë se 1.000 policë dhe 200 gjykatës.

4. Miu i hëngri milionat

Ai humbi rreth 2.1 miliardë dollarë çdo muaj. Escobar thjesht kishte shumë para dhe nuk dinte çfarë të bënte. Ai varrosi shuma të mëdha parash në fushat bujqësore kolumbiane, i fshehu në depot e rrënuara dhe i murosi në muret e shtëpive të anëtarëve të kartelit.

Fitoi aq shumë sa që shkroi 10 për qind të parave çdo vit që minjtë do të hanin në depo ose do të dëmtoheshin nga uji ose do të humbnin.

5. Shpenzoi 2500 dollarë në goma

Ai shpenzoi 2,500 dollarë në muaj në shiritat e gomës me të cilët lidhi kartëmonedhat.

6. Ai i vuri flakën dy milion dollarëve për të ngrohur vajzën e tij

Ndërsa jetonte me familjen e tij në fshehtësi në malet përreth Medellin, ai i vuri flakën dy milionë dollarëve për të ngrohur vajzën e tij. Ngjarja u përshkrua në një intervistë në 2009 nga djali i tij Juan Pablo.

7. “Robin Hood”

Për shkak të bamirësisë, ai u mbiquajt “Robin Hood” sepse u dhuroi para të varfërve. Ndërtoi 70 terrene lojërash, por edhe shtëpi për të pastrehët si dhe një kopsht zoologjik.

8. Projektoi burgun

Gjatë dorëzimit, ai ra dakord me Kolumbinë që të ishte në një burg luksoz të quajtur “La Catedral”, të cilin ai e projektoi dhe ndërtoi vetë. Ai përfundoi në burg në 1991. Sipas kushteve të marrëveshjes me qeverinë kolumbiane, Escobar u lejua të zgjidhte se kush do të burgosej me të, si dhe kush do të punonte në burg.

9. U takua me gruan e tij kur ajo ishte 13-vjeç

Kur ai filloi të dilte me gruan e tij, ai ishte 24-vjeç dhe ajo ishte vetëm 13-vjeç, për t’u martuar një vit më vonë.

10. Investoi shumë para në një klub lokal

Ka investuar shuma të mëdha parash në klubin e tij lokal, Atletico Nacional, në fund të viteve 1980 dhe fillim të viteve 1990. Në atë kohë, lojtarë si Faustino Asprilla, Juan Pablo Angel, Ivan Cordoba, Andres Escobar dhe Rene Higuita.