Josep Borrell

​Borrell: Askush nuk duhet të përdorë armë kimike, kudo, kurdo dhe në asnjë rrethanë

Me rastin e Ditës së Përkujtimit të të gjitha viktimave të luftës kimike, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, tha sot se askush nuk duhet të përdorë armë kimike, kudo, kurdo dhe në asnjë rrethanë.

25 vjet më parë, Konventa e Armëve Kimike hyri në fuqi me synimin për t’i dhënë fund dhe eliminuar përgjithmonë armët kimike.

Që nga viti 1997, mbi 99 për qind e rezervave të raportuara të armëve kimike janë shkatërruar në mënyrë të verifikueshme. Megjithatë, armët kimike mbeten një nga kërcënimet më serioze për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

“Pavarësisht progresit që kemi bërë, ne jemi ende dëshmitarë të pasojave të tmerrshme të kësaj arme të tmerrshme. Në Siri shkaktoi qindra viktima, përfshirë fëmijë. Në gusht 2020, agjenti ushtarak Novichok u përdor në një përpjekje për të vrarë politikanin rus të opozitës Alexei Navalny në territorin e Federatës Ruse. Armët kimike u përdorën gjithashtu në Malajzi në vitin 2017 për të vrarë gjysmëvëllain e Kim Jeung-On, Kim Jeung-Nam, dhe në Britaninë e Madhe në vitin 2018 në tentativën për sulm ndaj Sergei dhe Yulia Skripal, që rezultoi në vdekjen e një shtetasi britanik”, tha Borrell.

BE kujton gjithashtu “se përdorimi i armëve kimike është një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe mund të përbëjë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

“Përgjegjësit duhet dhe do të mbajnë përgjegjësi. Ne do të vazhdojmë të luftojmë kundër mosndëshkimit dhe të punojmë për përgjegjësi të plotë për përgjegjësit në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar”, thotë BE.

Si pjesë e regjimit të saj të masave kufizuese kushtuar luftimit të përhapjes dhe përdorimit të armëve kimike dhe pararendësve të tyre, BE-ja vendosi masa kufizuese ndaj Rusisë në lidhje me sulmin në Salisbury të vitit 2018 dhe helmimin e Navalny-t në vitin 2020.

Sa i përket Sirisë, BE-ja ka vendosur masa kufizuese për ata që janë përgjegjës për zhvillimin dhe përdorimin e armëve kimike, veçanërisht për tri sulme në vitet 2013, 2017 dhe 2018.