​BMW prezanton Serinë 8 kabriolet në nëntor

Modeli i ri i serisë së tetë BMW do të ketë premierën në panairin e automobilave në Los Anxhelos.

Pas coupe, e prezantuar në fillim të vitit, tash prodhuesi gjerman vjen me një model me çati të hapur, premiera e cilit mbahet këtë vjeshtë, transmeton KosovaPress.

BMW do të paraqesë versionin kabriolet të serisë së re 8 në fund të nëntorit. Pritet që modeli me çati të hapur të ndajë njësitë e makinës me BMW 8 Series Coupe.

Kjo do të thotë se konsumatorët do të jenë në dispozicion me M850i xDrive me një motor 4.4-bi-turbo V8, të çiftëzuar me një transmetim automatik me tetë shpejtësi.

Ky agregat në coupe prodhon 530 kuaj fuqi dhe 750 Nm të çift rrotullimit maksimal. Përveç benzinës, versioni me naftë i 840d xDrive do të ketë një motor të rregullt me gjashtë cilindra me bi-turbinë që siguron 320 kuaj fuqi dhe 680 Nm.

Fuqia do të transferohet në të gjitha boshtet me ndihmën e ndërruesit automatik me 8 shpejtësi.

BMW ka njoftuar tashmë se përveç varianteve coupe dhe cabrio, do të lansojë edhe Serinë 8 Gran Coupe me 4 dyer, e cila do të debutojë pas cabrios.